Štandard plemena

NEMECKÁ DOGA

KRAJINA PÔVODU : Nemecko

DÁTUM publikovania platného štandardu : 08. 10. 2012

POUŽITIE : Spoločenský , strážny pes a pes pre ochranu

KLASIFIKÁCIA F.C.I. : Skupina 2 - pinče, bradáče, molosy a švajčiarske salašnícke psy

Sekcia 2.1 - Molosy, dogovité psi

Bez skúšok z výkonu

KRÁTKY PREHĽAD HISTÓRIE : za predchodcu dnešných nemeckých dôg sú považovaní starí býkohryzovia rovnako ako psi používaní na štvanie zveri a lov na diviaky. Svojou konštitúciou tvorí stred medzi silným mastifom anglického typu a rýchlym obratným chrtom . Označenie doga najprv patrilo veľkým, silným psom , ktorí spočiatku nemuseli patriť k žiadnemu určitému plemenu . Názvy ako ulmská doga , anglická doga , dánska doga, pes na štvanice, pes na diviaky a veľká doga, neskôr označovali podľa farby a veľkosti rôzne typy týchto psov . V roku 1878 sa v Berlíne rozhodol sedemčlenný výbor nadšených chovateľov a rozhodcov pod predsedníctvom Dr Bodinuse zahrnúť všetky vyššie uvedené varianty pod názov " nemecká doga ". Tým bol položený základný kameň samostatného nemeckého plemena psov . V roku 1880 bol pri príležitosti výstavy v Berlíne zostavený prvý štandard dogy, ktorý od roku 1888 spravuje " Deutscher Doggen - Club 1888 eV ", a ktorý bol v priebehu rokov opakovane upravovaný . Jeho dnešná podoba zodpovedá predpisom FCI

Celkový vzhľad : nemecká doga spája vo svojom ušľachtilom zjave veľkosť, silu a harmonickú stavbu tela s hrdosťou, silou a eleganciou. Vďaka svojej hmotnosti, spojenou s ušľachtilosťou, harmóniou vzhľadu, dokonalým proporciám jednotlivých línií a predovšetkým vďaka mimoriadne výraznej hlave, pôsobí doga na pozorovateľa ako ušľachtilá socha. Postava nie je neohrabaná ani príliš elegantná. Jej pohlavný výraz je jasne definovaný. Doga je Apollom medzi rasami psov .

Dôležité proporcie : stavba tela je takmer kvadratická ; to platí obzvlášť u psov . Suky môžu byť trochu dlhšie .

SPRÁVANIE / POVAHA : priateľská, milá, svojim majiteľom oddaná a verná, voči cudzím môže byť zdržanlivá. Žiaduce je sebavedomý, neohrozený, ľahko ovládateľný, učenlivý spoločenský a rodinný pes s vysokým prahom vzrušivosti, bez prejavov agresívneho správania.

HLAVA :

V súlade s celkovým vzhľadom, pretiahnutá, úzka, markantná, nie klinovitá, výrazná, jemne rezaná ( zvlášť partie pod očami). Vzdialenosť špičky nosa ku stopu a stopu od slabo vyjadreného tylového hrboľa by mala byť pokiaľ možno zhodná. Horná línia papule a mozgovne by mali prebiehať paralelne . Pri pohľade spredu musí hlava vyzerať štíhlo, pričom chrbát nosa by mal byť pokiaľ možno široký .

HORNÁ ČASŤ HLAVY :

Lebka : Nadočnicové oblúky dobre vyvinuté, bez toho aby vystupovali.

Stop : Jasne definovaný .

Tvárová časť :

Nosná huba : dobre vyvinutá, skôr široká ako guľatá, s veľkými nosovými otvormi. Ňucháč musí byť čierny s výnimkou čiernobielych škvrnitých dôg . U nich je čierna nosná huba žiadúca a toleruje sa čierno škvrnitá alebo mäsovo sfarbená nosná huba. U modrých psov je nosná huba antracitovo sfarbená ( zosvetlená čierna ).

Papuľa : by mala byť hlboká a pokiaľ možno pravouhlá. Nemala by byť špicatá, príliš malá alebo s príliš prevísajúcimi pyskami ( pysky vlajúce ). Kútiky papule dobre znateľné. Tmavo pigmentované pysky. U čiernobielo škvrnitých dôg sa tolerujú pysky s neúplnou pigmentáciou alebo pysky masovo sfarbené. Chrbát nosa nesmie byť ani vydutý ani vypuklý. Rovnako nesmie zostupovať smerom vpred.

Čeľuste / zuby : dobre vyvinuté široké čeľuste. Silný, zdravý a úplný nožnicový skus ( 42 zubov podľa bežného zubného vzorca ). Toleruje sa chýbajúci P1 v dolnej čeľusti. Všetky iné odchýlky od úplného nožnicového zhryzu sú absolútne nežiaduce. .

Líca : lícne svaly majú byť len ľahko naznačené, v žiadnom prípade nesmú silno vystupovať.

Oči : stredne veľké, so živým, múdrym a priateľským výrazom. Pokiaľ možno tmavé, mandľového tvaru s dobre priliehajúcimi viečkami. Nesmú byť ďaleko od seba posadené a nesmú byť štrbinové . Svetlé, pichľavé a jantárovo žlté oči nie sú žiaduce. U modrých dôg sú prípustné trochu svetlejšie oči. U čiernobielo škvrnitých dôg sa tolerujú svetlé oči alebo oči rôznych farieb.

Uši : Prirodzene visiace, vysoko nasadené, stredne veľké, predný okraj prilieha k lícu. Ani vysoko, ani príliš nízko nasadené, nemajú byť po strane odstávajúce, alebo plocho priliehajúce.

KRK : dlhý, suchý, svalnatý. Ani krátky, ani silný ( tučný ). Dobre vyvinutý v nasadení, ku hlave sa ľahko zužuje, línia šije je ľahko klenutá. Krk je nesený vzpriamene, pritom je trochu sklonený dopredu, ale nie jelenia šije . Nežiaduca je voľná koža na krku, alebo lalok .

TELO

Kohútik : najvyšší bod silného tela. Je tvorený hrebenom lopatiek, ktoré presahujú tŕň stavcov.

Chrbát : krátky a pevný, jeho takmer rovná línia nepatrne klesá smerom dozadu. V žiadnom prípade nesmie stúpať vzad alebo byť príliš dlhý.

Bedrá : mierne klenuté, široké, svalnaté .

Kríže : široké, svalnaté, od krížovej kosti smerom k nasadeniu chvosta mierne klesajú a plynule prechádzajú do nasadenia chvosta. Nie zrazené alebo uložené vodorovne .

Hruď : dosahuje až k lakťovým kĺbom. Dobre klenuté rebrá siahajú ďaleko dozadu. Hruď dobrej šírky a hĺbky s výrazným predhrudím ( pričom hrudná kosť nesmie príliš vystupovať vpred ). Rebrá nesmú byť ani ploché ani súdkovité.

Spodná profilová línia a brucho : brucho smerom dozadu dobre vtiahnuté, so spodnou stranou hrudného koša tvorí peknú oblúkovú líniu. Nežiaduce je málo vtiahnutá línia brucha, nedostatočne vtiahnutá mliečna žľaza .

Chvost : dosahuje až po päty. Nie je ani príliš dlhý, ani príliš krátky. Je nasadený vysoko a široko, nesmie byť nasadený ani príliš vysoko, ani príliš nízko a nesmie byť príliš tučný. Ku koncu sa rovnomerne zužuje. V kľude visí v prirodzenom oblúku, pri vzrušení alebo pri pohybe nesený ľahko ako šabľa, ale nesmie byť nesený hákovito, alebo stočený do krúžku, a nie podstatne nad chrbtovú líniu a alebo vytočený do strán. Kefa na chvoste je nežiaduca.

končatiny :

Predok : dobre zauhlený, so silnými svalmi a kosťami.

Plecia : svalnaté. Lopatka je dlhá a šikmo uložená, tvorí s ramenom uhol približne 100 až 110 stupňov.

Ramená: silné a svalnaté, dobre priliehajúce, mali by byť trochu dlhšie než lopatka.

Lakeť : nevytáča sa von ani dovnútra.

Predlaktie : silné, svalnaté, pri pohľade zo strany i spredu úplne rovné.

Zápästie : silné, stabilné, od štruktúry predlaktia sa dvíha len nepatrne.

Nadprstia : silné, pri pohľade spredu rovné, pri pohľade zo strany smeruje len nepatrne dopredu.

Labky : okrúhle, vysoko klenuté, dobre uzavreté (mačacie labky ). Pazúriky krátke, silné, pokiaľ možno tmavé .

Zadok : celá kostra panvovej končatiny je pokrytá silnými svalmi, ktoré zvýrazňujú zadok, boky a stehná ako široké a oblé . Silné, dobre osvalené panvové končatiny stoja pri pohľade zozadu paralelne s hrudnými končatinami .

Stehno : dlhé, široké, veľmi svalnaté.

Koleno : silné, stojace takmer zvisle pod panvovým kĺbom.

Predkolenia : dlhé, približne rovnakej dĺžky ako stehno, dobre osvalené .

Členkový kĺb : silný, stabilný, nesmeruje ani dnu, ani von .

Nadprstia : krátke, silné, stojace takmer kolmo k zemi.

Labky : okrúhle, vysoko klenuté, dobre uzavreté (mačacie labky ). Pazúriky krátke, silné, pokiaľ možno tmavé.

KROK : harmonický, pružný, priestranný, ľahko pérovaný, končatiny sa musia pri pohľade spredu a zozadu pohybovať paralelne. Nikdy sa nesmie vyskytnúť krátky krok alebo mimochod.

KOŽA : tesne priliehajúca, u jednofarebných dôg dobre pigmentovaná. U čiernobielo škvrnitých dôg prevažne zodpovedá rozloženie pigmentu rozloženiu škvŕn.

Osrstenie

Srsť : veľmi krátka a hustá, hladko priliehajúca, lesklá. Nie matná, mdlá, nie dvojité osrstenie.

FARBY : nemecká doga sa chová v troch samostatných variantoch : žltá a žíhaná, škvrnitá a čierna, modrá.

• Žltá : svetlo až sýto zlatožltá, žiaduca je čierna maska​. Farba nesmie byť do šedá, do modra alebo špinavo žltá. Žiadne biele znaky.

• Žíhaná : základná farba od svetlo až po sýto zlatožltú s čiernym, čo najrovnomernejším a zreteľne vyznačeným žíhaním, prebiehajúcim v smere rebier . Žíhanie nesmie byť vyblednuté ( rozmazané ) . Žiaduca je čierna maska ​. Žiadne biele znaky.

• Čiernobielo škvrnitá ( tzv. tigrované dogy): farba čisto biela , pokiaľ možno bez všetkých odtieňov , s lakovo čiernymi škvrnami , dobre rozdelenými po celom tele . Škvrny sú nerovnakej veľkosti a tvaru. Nežiaduce sú sivé, modré alebo hnedasté časti škvŕn, rovnako ako náčrt šedo - modrej farby.

Šedý tiger ( tieto dogy majú pri čiernych škvrnách prevažne sivú základnú farbu ). Šedé tigre sa vyskytujú, sú nežiaduce, nie sú ale diskvalifikované.

• Čierna : lakovo čierna, biele znaky na hrudi a labkách sú prípustné. K nim patria aj plášťové dogy, u ktorých čierna pokrýva telo ako plášť, a papuľa, krk, hruď, brucho, končatiny a špička chvosta môžu byť biele, práve tak ako dogy s bielou základnou farbou a veľkými čiernymi platňami ( plátovej dogy ). Chybná je žltá, hnedá alebo modro - čierna farba.

• Modrá : čisto oceľovo modrá, biele znaky na hrudi a labkách sú prípustné. Závadná je žltá alebo čierno - modrá farba .

VEĽKOSŤ :

Kohútiková výška: psy minimálne 80 cm, 90 cm by nemalo byť prekročené

suky minimálne 72 cm, 84 cm by nemalo byť prekročené.

CHYBY : každá odchýlka od uvedených bodov by sa mala posudzovať ako vada, ktorej hodnotenie by malo byť v presnom pomere so stupňom odchýlky a vplyvom na funkčné zdravie a dobrý zdravotný stav psa.

• Hlava : príliš malý stop.

• Papuľa : posúvajúce pysky ( spodný pysk leží medzi rezáky hornej a dolnej čeľuste ) .

• Čeľuste / zuby : nepravidelné postavenie jednotlivých rezákov, pokiaľ však skus zostane prevažne zachovaný. Príliš malé zuby, čiastočný kliešťový skus .

• Oči : vystupujúce alebo príliš hlboko posadené oči.

• Lopatka : voľná alebo preťažená, strmá lopatka.

• Lakeť : voľný.

• Predlaktie : zahnuté, zosilnené nad zápästím.

• Zápästie : naakumulované . Značne podlomené alebo príliš vzpriamené .

• Zadné končatiny : príliš otvorené alebo príliš uzavreté uhlenie. Kravský postoj, príliš úzky alebo súdkovitý postoj.

• Laby : ploché, roztiahnuté prsty, dlhé. Paspárky.

Ťažké vady

• Povaha : chýbajúca sebaistota, plachá, nervózna .

• Hlava : jablková, silné lícne svaly.

• Oči : voľné viečka, príliš silne začervenané spojivky.

• Chrbát : kaprovitý alebo prepadnutý.

• Kríže : silne spadajúce.

• Chvost : otlčený, na konci zosilnený alebo kupírovaný.

• Chody : stály mimochod.

Vylučujúce chyby :

• Agresivita alebo nadmerne bojazliví psi.

• Psy, ktorí vykazujú zreteľnú fyzickú abnormalitu alebo poruchu správania - tieto psy musia byť diskvalifikovaní .

• Povaha : hryzenie zo strachu, nízky prah vzrušivosti .

• Nos : pečeňovo sfarbený, rázštep nosa.

• Oči : ektropium, entropium, makroblefaron ( abnormálne veľká očná štrbina , nadbytočne dlhý okraj viečka ). Rôzne farby očí u všetkých jednofarebných rázov. Vodnaté modré oči.

• Čeľuste / zuby : predhryz, podhryz, skrížený zhryz a kliešťový skus. Chýbajúce zuby okrem dvoch P1 v dolnej čeľusti.

• Chvost : zalomený.

• Farby:

Žlté a žíhané dogy: strieborne modré alebo isabelovo sfarbené (svetlo žltej), s bielou lysinkou, bielym obojkom, bielymi labami alebo "pančuchami" a bielou špičkou chvosta.

Čierno bielo škvrnité dogy : biela farba bez akýchkoľvek čiernych škvŕn (albíni), hluché dogy; tzv, porcelánový tiger (tieto vykazujú prevažne modré, sivé, žlté alebo tiež žíhané škvrny).

Modré dogy: s bielou lysinkou, bielym obojkom, bielymi "pančuchami" alebo bielou špičkou chvosta.

• Veľkosť: pod minimálnu výšku.

POZNÁMKA : musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené do mieška.